Home » Archives by category » Lajme (Page 19)

Myftinia Puke ndihmon familjen e Zef Jakut pas apelit te bere ne Ptv.

Myftinia Puke ndihmon familjen e Zef Jakut pas apelit te bere ne Ptv.

Kushtet e veshtira ekonomike dhe jo vetem ka bere qe kryetari i familjes Zef Jaku te kerkoje mbeshtetjen e gazetarit te Ptv Armir Mehaj nepermjet televizionit lokak Ptv qe te ndihmohet.  Zefi sebashku me bashkeshorten e tij jane te papune, por edhe kushtet e renda ne shtepi ka bere qe Zefi te kerkoj ndihme ku […]

KMSH hap fushaten e donacioneve per xhamin e madhe te Tiranes.

KMSH hap fushaten e donacioneve per xhamin e madhe te Tiranes.

KMSH HAP FUSHATËN E DONACIONEVE PËR XHAMINË E MADHE TË TIRANËS Komuniteti Mysliman i Shqipërisë hap fushatën e mbledhjes së donacioneve nga e gjithë Shqipëria e më gjërë për ndërtimin e Xhamisë së Madhe të Tiranës. Ftojmë të gjithë besimtarët dhe të interesuarit që të bëhen pjesë në këtë project historik për besimtarët myslimanë shqiptarë.Ndërtimi […]

10 ditët e fundit të Ramazanit dhe Nata e Kadrit, simpozium në Universitetin Bedër

10 ditët e fundit të Ramazanit dhe Nata e Kadrit, simpozium në Universitetin Bedër

Qendra Kërkimore Zhvillimore për Studime Islame në Universitetin Bedër, organizoi paraditen e sotme (29 Korrik 2013) një simpozium mbi 10 ditët e fundit të ramazanit dhe Natën e Kadrit. Programi filloi me këndimin e sures El Kadr nga Elton Karaj, profesor i teologjisë në këtë universitet. Më pas ai mbajti një referat ku foli rreth […]

Sidrit Bejleri: Edhe politikanët e VIP-at kanë nevojë për Zotin

Sidrit Bejleri: Edhe politikanët e VIP-at kanë nevojë për Zotin

Këngëtari Sidrit Bejleri, një nga emrat më të dashur të muzikës shqiptare e sidomos të performancave live, është një nga artistët më besimtarë. Ai flet me dashuri për fenë dhe sigurisht për agjërimin. Siç i ka hije një myslimani të vërtetë, Sidriti rrëfen me përulësi për muajin e shenjtë. Ai na tregoi se kur ka […]

Sofra e iftarit mbledh qindra besimtarë përpara Medresesë së Tiranës

Sofra e iftarit mbledh qindra besimtarë përpara Medresesë së Tiranës

Të shumta janë iftaret e organizuar nga Komuniteti Mysliman dhe Medreseja e Tiranës, të kthyera tashmë në një traditë të bukur, me një pjesëmarrje mjaft të gjerë në to. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, në bashkëpunim me Medresenë e Tiranës shtruan mbrëmë një iftar për 500 veta në sheshin përpara medresesë. Kanë qenë besimtarët myslimanë, si […]

KMSH shtron iftarin e parë të Ramazanit 2013

KMSH shtron iftarin e parë të Ramazanit 2013

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shtruar mbrëmjen e sotme (9 Korrik 2012) iftarin e parë të Ramazanit, ku morën pjesë kryeparlamentarja Jozefina Topalli, kryetari i Partise Socialiste Edi Rama së bashku me bashkëshorten, kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha, kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, krerët e komuniteteve fetare në vend, ministrat Aldo Bumçi, […]

Deklarat per mediat nga KMSH me rastin e zgjedhjeve te 23 qershorit 2013

Deklarat per mediat nga KMSH me rastin e zgjedhjeve te 23 qershorit 2013

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, duke vlerësuar rëndësinë e ushtrimit të së drejtës kushtetuese përmes votës së lirë për çdo besimtar dhe qytetar, i bën thirrje besimtarëve myslimanë dhe mbarë qytetarëve shqiptarë që t’i shoqërojnë këto momente të zgjedhjeve parlamentare me qetësi, maturi dhe harmoni të plotë me të gjithë qytetarët e këtij vendi. Gjykojmë se […]

Islami, lëvizje për rend botëror (1)

Islami, lëvizje për rend botëror (1)

Qysh në 622 pas Krishtit, në ditën e parë të Hixhretit ose të epokës islame – ditë në të cilën Profeti Muhamed emigroi nga Meka në Medine – umeti i Islamit u themelua si një komunitet, si një shtet dhe si një rend botëror. Ishte një lëvizje që shkonte përtej fisit, kombit dhe sundimit, për […]

Shkolla e Lartë “Hëna e Plotë” ( Bedër) përfundon procesin e akreditimit

Shkolla e Lartë “Hëna e Plotë” ( Bedër) përfundon procesin e akreditimit

Shkolla e Lartë “Hëna e Plotë” (Bedër) përfundon procesin e akreditimit. Pas një pune të gjatë, të nisur rreth një vit më parë, me firmosjen e urdhrit nr.223. datë 4.6.2013 nga ana e Ministrit të Arsimit dhe Shkencës, z. Myqerem Tafaj, në përputhje me vendimin nr.469, datë 3.5.2013 të Këshillit të Akreditimit, universiteti ka marrë […]

Jemeni njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës

Jemeni njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës

PRISHTINE – Qeveria e Republikës së Jemenit ka njoftuar njohjen zyrtare të Kosovës, si shtet të pavarur dhe sovran. Njoftimi është publikuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Jemenit, transmeton Agjencia e Lajmeve e Jemenit, Saba. “Qeveria e Republikës së Jemenit do të vendosë marrëdhënie diplomatike me Republikën e Kosovës me qëllim të fuqizimit […]

Shperndahet mish i kurban per dhjetra familjeve ne nevoj

Me rastin e Kurban Bajramit 2019, Myftinia Puke me mbeshtetjen e shoqatave islame dhe jo vetem shperndau mish kurbani per dhjetra familje ne rrethin e Pukes. Shperndarja e mishit te kurbani u be ne gjithe rrethin e Pukes. Organizimi i shperndarjes u be ne bashkepunim mes grupit te punes ngritur per kete rast nga Myftinia […]