Pas apelit per ndihme, Myftinia Puke ndihmon familjen e Behar Hasanit

Myfinia e rrethit Puke e mbeshtetur nga Diyanet Vakfi nepermjet Dini Musaveri Tirane i ka ardhur ne ndihme familjes se Behar Hasanit nga lagjia Dedaj e Pukes.

Nen shoqerimine gazetarit te news24 Armir Mehaj Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka udhetuar drejte fshatit Dedaj per ndihmuar familjen e cila apeloi per ndihme. Gjate vizites ne kete familje Myftiu Gezim Kopani u njoh me gjendjen e familjes.  Nderkoh Myftiu Gezim Kopani i premtoi kryefamiljarit Behar Hasani se do rikthehet perseri per ti ardhur ne ndihme familjes se tij.

Familja e Behar Hasanit ka 4 pjestar, nje djale dhe nje vajze dhe dy bashkeshortet. Ata nuk kan asnje te ardhur. Kryefamijari eshte invalid. Nderkohe ato nuk posedojne as shtepi.

“Yardım çağrısından sonra Puka Müftülüğü Behar Hasani’nin ailesine yardımda bulundu.
Tiran’daki Din Hizmetleri Müşavirliği aracılığıyla Türkiye Diyanet Vakfından desteklenen Puka Müftülüğü Puka kentinin Dedaj mahallesinde oturan Behar Hasana’nin ailesine yardımda bulunmuştur. News24 muhabiri Armir Mesaj’ın eşliğinde Puka Müftüsü Gezim Kopani yardım çağrısında bulunan aileye yardımcı olmak üzere Dedaj köyüne gitti. Bu aileye yaptığı ziyarette Müftü ailenin durumu hakkında bilgi aldı. Ayrıca Müftü Kopani aile reisine tekrar yardım etmek üzere geleceğine dair söz verdi. Behar Hasani’nin ailesi 4 kişiden oluşuyor, karıkoca, bir kız ve bir erkek çocuğundan oluşuyor. Her hangi bir geliri olmayan ailenin reisi ayrıca fiziksel özürlü. Ailenin kendilerine ait bir evleri de yoktur.”

IMG_0444 IMG_0450 IMG_0453 IMG_0456 IMG_0459 IMG_0460 IMG_0463 IMG_0475 IMG_0476 IMG_0477

Leave a Reply