Myftiu i Pukes zhvilloj nje takim me besimtaret ne fshatin Trun

t1

Ne kuader te nates se bekuar te Miraxhit e cila eshte me 2 prill 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim me besimtaret e fshatit Trun te Pukes.

Ne kete takim Myftiu foli mbi vleren e nates se bekuar te Miraxhit, mesazhet qe ajo percjell. Nder te tjera Myftiu Gezim Kopani tha: “Nata e bekuar e Miraxhit na sjell ne kujtese perjetimet dhe mesazhet e profetit Muhammed a.s. i cili na ka treguar se; banor te xhennetit jane ato te cilet adhurojne Allahut xh.sh, bejne pune te mira. Allahu xh.sh. eshte i gezuar me ate person i cili gjate gjithe jetes se tij largohet haramit. Cfare eshte harami? Haramet jane pijet alkolike, mishi i derrit, me i ra ne qaf tjerit, bixhozi, Po ashtu myslimani duhet ti largohet shirkut. Cfare eshte shirku?Kur dikush beson dhe i kerkon ndihme nje guri , apo nje vendi, por myslimani nuk i ben keto, pasi myslimani i kerkon ndihme vetem Allahut pasi sherues eshte vetem Allahu xh.sh. Eshte me shume rendesi qe keto gjera tju mesojme femijeve. Femijet jane shume te rendesishem, si tju vendosim ne zemer e shpirt si te thone shahadetin e te bejne pune te mira.” tha nder te tjera Myftiu i Pukes.

Ne fund te takimit , u shperndan disa literatura islame qe mesojne faljen e namazit etj.

Dt; 01.04.2019

20190401_181337 IMG-20190401-WA0002

Leave a Reply