Home » Archives by category » Aktualitet (Page 52)

Myftiu i Pukes Gezim Kopani uron besimtaret per fillimin e Ramazanit

Myftiu i Pukes Gezim Kopani uron besimtaret per fillimin e Ramazanit

Me rastin e fillimit te muajit Ramazan, gjate dites se sotme Myftiu i rrethit te Pukes imam Gezim Kopani uroj besimtaret mysliman te rrethit te Pukes. “Falenderimi i takon vetem Allahut te Madheruar. Te nderuar mysliman! Sonte fillojme faljen e namazit te Terahvive ne pritje te fillimit te muajit Ramazan. Muaji Ramazan Allahu xh.sh e […]

Resmi LIKAJ – Mirese vjen muaji Ramazan

Share

Ramazani fillon më 9 Korrik 2013

Ramazani fillon më 9 Korrik 2013

Rreth një miliardë e gjysmë myslimanë në të gjithë botën fillojnë nesër muajin e Ramazanit, një nga shtyllat dhe detyrat madhore të besimit islam. Fillimi i muajit të agjërimit përcaktohet në bazë të lëvizjes së hënës, e cila për të gjithë myslimanët në çdo cep të botës përcjell një drejtësi apo një harmonizim për ta […]

Xhemati i Xhamise Puke zhvilloi nje ndeshje me Xhematin e Xhamise Mamurras.

Xhemati i Xhamise Puke zhvilloi nje ndeshje me Xhematin e Xhamise Mamurras.

Ne kuader te aktiviteteve sportive Myftinia Puke ne bashkepunim me Medresene Haxhi Sh. Shamia Shkoder me date 06 korrik 2013 u organizua nje ndeshje miqesore mes xhematit te Xhamise Puke dhe xhematit te Xhamise Mamurras. Ndeshja u zhvillua ne qytetin e Shkodres dhe nen kujdesin e Myftiut Gezim Kopani dhe Adem Shahinit. Ndeshja perfundoi me […]

Kur vjen Ramazani…

Kur vjen Ramazani…

Kur vjen Ramazani, i Madhi Zot na kujton në Kuran: “Besimtarë! Është caktuar për ju agjërimi, sikurse iu caktua atyre para jush, që të mund të përmbaheni. / Janë ditë të numëruara; kush nga ju është i sëmurë ose në udhëtim, disa ditë të tjera. Për ata që s’mund ta mbajnë, si zëvendësim, ushqimi i […]

Myftinia Puke ben pergatitjet e fundit per muajin e Ramazanit.

Myftinia Puke ben pergatitjet e fundit per muajin e Ramazanit.

Ne kuader te pergatitjeve per muajin e bekuar te Ramazanit, Myftinia Puke zhvilloi sot 06/07/2013 mbledhjen e Keshillit te Myftinise se rrethit Puke. Ne kuader te muajit Ramazan, Myftiu Gezim Kopani udhezoi imamet dhe Keshilltaret e Myftinise Puke qe te bashkepunojne me njeri-tjetrin qe muaji Ramazan te ndjehet tek te gjithe myslimanet e rrethit. Ne […]

Mire se vjen Ramazan!

Mire se vjen Ramazan!

Mire se vjen Ramazan! Share

Me date 09 Korrik 2013 presim muajin e shejte “Ramazan”

Me date 09 Korrik 2013 presim muajin e shejte “Ramazan”

Share

Metodologjia profetike dhe problemet sociale

Metodologjia profetike dhe problemet sociale

Feja islame të cilës i kemi besuar dhe përpiqemi ta përhapim, është feja e shpirtit por dhe e trupit, feja e xhamisë por dhe e rrugës, feja e gëzimit por edhe e hidhërimit, shkurt, feja e njeriut, i cili ka të mira e të këqija, ka dobësitë, problemet dhe hallet e tij, pra feja e […]

Njoftim: Neser eshte nata e madhe e Beraetit.

Njoftim: Neser eshte nata e madhe e Beraetit.

Myftinia e rrethit Puke njofton te gjithe besimtaret mysliman te rrethtit te Pukes se neser date 23 qershor 2013 eshte nata e trete e mire , nata e Beraetit. Njoftojme te gjithe besimtaret dhe agjeruesit e kesaj nate se syfyri behet ne oren 02:54 ndersa iftari behet ne oren 20:25. Share

Drejtues te institucioneve , vizite urimi me rastin e Bajramit ne Myftinin e Pukes

Me rastin e festes se Fiter Bajramit drejtues te institucioneve vendore te rrethit te Pukes kan zhvilluar vizite ne Myftinine e Pukes per te percjellur mesazhet e urimit me rastin e kesaj feste. Te paret qe uruan ishin perfaqesuesit e Famullise Puke te kryesuar nga Dod Boci i cili percolli urimet ne emer te Kishes […]