Home » Entries posted by Myftinia Puke (Page 99)
Stories written by Myftinia

Sofra e iftarit mbledh qindra besimtarë përpara Medresesë së Tiranës

Sofra e iftarit mbledh qindra besimtarë përpara Medresesë së Tiranës

Të shumta janë iftaret e organizuar nga Komuniteti Mysliman dhe Medreseja e Tiranës, të kthyera tashmë në një traditë të bukur, me një pjesëmarrje mjaft të gjerë në to. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, në bashkëpunim me Medresenë e Tiranës shtruan mbrëmë një iftar për 500 veta në sheshin përpara medresesë. Kanë qenë besimtarët myslimanë, si […]

Namazi i Teravive

Namazi i Teravive

Nisur nga fakti se format e adhurimit që i bëjmë Allahut, janë të llojllojshme dhe me përmbajtje gjithëpërfshirëse si nga aspekti shpirtëror, fizik, shëndetësor, social etj., rrjedh se Allahu mund të adhurohet edhe me të përkujtuar e të përmendur, pasi Ai thotë: “Pra ju më kujtoni Mua (me adhurim) Unë ju kujtoj juve (me shpërblim). […]

Ndiqni sonte ne Ptv emisionin “Fjale Zemre” i ftuar N/Kryetari i KMSH Bujar Spahiu

Ndiqni sonte ne Ptv emisionin “Fjale Zemre” i ftuar N/Kryetari i KMSH Bujar Spahiu

Ju ftojme te ndiqni sonte ne Puka televizion ora 20:20 emisionin islam “Fjale Zemre” ku i ftuar eshte N/Kryetari i Komunitetit Mysliman te Shqiperise Bujar Spahiu. Emisioni drejtohet nga gazetari Armir Mehaj. Share

Dhjetë sëmundjet që shëron agjërimi

Dhjetë sëmundjet që shëron agjërimi

Përfundimet e eksperimenteve për efektet e tij kuruese. Agjërimi mbron zemrën dhe kuron sëmundjet e saj Shkenca e sotme ka zbuluar se agjërimi forcon sistemin imunitar tek agjëruesi, për t’u bërë ballë shumë sëmundjeve. Agjërimi është një adhurim i veçantë tek Allahu i Lartësuar. Ai është një prej detyrimeve me të cilat nuk u veçua […]

Obligueshmëria e agjërimit të muajit të Ramazanit

Obligueshmëria e agjërimit të muajit të Ramazanit

Abdullah ibnu Umer transmeton se Profeti (a.s.) ka thënë: “Islami është ndërtuar mbi pesë shtylla: dëshmia se nuk ka zot tjetër që e meriton të adhurohet përveç Allahut dhe se Muhamedi është I Dërguari i Allahut, falja e namazit, dhënia e zekatit, haxhi dhe agjërimi i Ramazanit.”[1] Shpjegimi i hadithit Ky hadith është argument se […]

KMSH shtron iftarin e parë të Ramazanit 2013

KMSH shtron iftarin e parë të Ramazanit 2013

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shtruar mbrëmjen e sotme (9 Korrik 2012) iftarin e parë të Ramazanit, ku morën pjesë kryeparlamentarja Jozefina Topalli, kryetari i Partise Socialiste Edi Rama së bashku me bashkëshorten, kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha, kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, krerët e komuniteteve fetare në vend, ministrat Aldo Bumçi, […]

Muaji i bekuar i Ramazanit

Muaji i bekuar i Ramazanit

Nga: Imam Gezim Kopani Falenderimet i takojne vetem Allahut te Madheruar.Ate e falenderoj dhe vetem nga ai ndihme mbeshtetje kerkoj. Muaji i Ramazanit eshte muaji me i bekuar pasi Allahu xh.sh ne kete muaj filloj shpallejn e Kur’anit. Allahu xh.sh thote ne Kur’An: “Ne muajin e Ramazanit filloi shpallja e Kur’anit, i cili eshte udherrefyes […]

Si pritet muaji Ramazan?

Si pritet muaji Ramazan?

Falenderimet i takojne vetem Allahut te Madheruar. Ate e falenderojme dhe vetem nga Allahu ndihme falje vetem nga ai kerkojme. Deshmoj se nuk ka Zot tjeter pervec Allahut dhe se Muhammedi a.s eshte rob dhe i derguari i tij. Si duhet pritur muaji i shejte i Ramazanit? i qe nuk fal namazin, qe nuk lexon […]

Kryetari i KMSH Haxhi Selim Muça uron myslimanët për fillimin e Ramazanit

Kryetari i KMSH Haxhi Selim Muça uron myslimanët për fillimin e Ramazanit

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë uroi sot të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë, me rastin e fillimin të muajit të Ramazanit. Në urimin e tij drejtuar myslimanëve shqiptarë Kryetari Muça u shpreh: “Ju përshëndes me paqen dhe sigurinë, që vjen prej Allahut Mëshirues dhe ju uroj gëzuar e për shumë vjet muajin e begatë të […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani uron besimtaret per fillimin e Ramazanit

Myftiu i Pukes Gezim Kopani uron besimtaret per fillimin e Ramazanit

Me rastin e fillimit te muajit Ramazan, gjate dites se sotme Myftiu i rrethit te Pukes imam Gezim Kopani uroj besimtaret mysliman te rrethit te Pukes. “Falenderimi i takon vetem Allahut te Madheruar. Te nderuar mysliman! Sonte fillojme faljen e namazit te Terahvive ne pritje te fillimit te muajit Ramazan. Muaji Ramazan Allahu xh.sh e […]

Drejtues te institucioneve , vizite urimi me rastin e Bajramit ne Myftinin e Pukes

Me rastin e festes se Fiter Bajramit drejtues te institucioneve vendore te rrethit te Pukes kan zhvilluar vizite ne Myftinine e Pukes per te percjellur mesazhet e urimit me rastin e kesaj feste. Te paret qe uruan ishin perfaqesuesit e Famullise Puke te kryesuar nga Dod Boci i cili percolli urimet ne emer te Kishes […]