Home » Entries posted by Myftinia Puke (Page 3)
Stories written by Myftinia

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takim me besimtaret mysliman ne fshatin Xathë

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takim me besimtaret mysliman ne fshatin Xathë

Myftiu i Pukes Gezim Kopani vijon turin e takimeve me besimtaret mysliman ne rrethin e Pukes. Ndalesa e rradhes ishte fshati Xathë ku Myftiu Gezim Kopani u foli besimtareve mysliman te ketij fshati mbi rendesin e muajit Ramazan. Nder te tjera Myftiu i ftoj banoret e fshati Xathe ne rrugen e agjerimit, ne rrugen e […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Me date 29 maj 2018, me ftese te Myftiut te Prizrenit Besim ef. Berisha , Myftiu i Pukes Gezim Kopani i shoqeruar nga disa antare te Keshillit te Myftinise Puke mori pjese ne iftarin tradicional te shtruar nga Bashkesia Islame e Prizrenit. Para iftarit Myftiu Gezim Kopani ishte i ftuar ne emisionin televiziv qe Bashkesia Islame […]

U organizua ne Puke tribuna fetare ne kuader te muajit ramazan

U organizua ne Puke tribuna fetare ne kuader te muajit ramazan

Me date 28 maj 2018 Myftinia Puke ne bashkepunim me Bashkesin Islame te Republikes se Kosoves u organizua ne qytetin e Pukes tribuna fetare me teme: “Ramazani muaji i Kur’anit”. Ne kete aktivitet mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani, perfaqesuesi i Komunitetit Mysliman dr.Xhemal Saferti , Perfaqesuesi i Bashkesise Islame te Republikes se Kosoves […]

Myftiu i Pukes priti ne nje takim zyrtare Atasheun e Ambasades se Kuvajtit Jaser al Bader

Myftiu i Pukes priti ne nje takim zyrtare Atasheun e Ambasades se Kuvajtit Jaser al Bader

Gjate paradites se sotme 27 maj 2018, Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne nje takim Atasheun e Ambasades se Shtetit te Kuvajtit ne Shqiperi Jaser Al Bader. Myftiu pasi i uroj mire se ardhjen falenderoj Shtetin e Kuvajtit dhe popullin e Kuvajtit te cilet prej disa vitesh jane prane dhjetra femiljeve ne zonen e […]

Shtrohet iftari i radhe ne qytetin e Pukes

Shtrohet iftari i radhe ne qytetin e Pukes

Me date 25 maj 2018 Myftinia Puke organizoj shtrimin e iftaret te rradhes ne qytetin e Pukes ku moren pjese dhjetra agjerues. Ne fjalen e tij Myftiu Gezim Kopani falenderoj te pranishmit per pjesmarrjen ne iftare duke i uruar ato per nje agjerim te lehte e te pranuar tek Allahu. Gjate ketij iftari Myftiu i […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takim me besimtaret ne fshatin Flet

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takim me besimtaret ne fshatin Flet

Ne kuader te muajit te madherueshem te ramazanit, Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka zhvilluar nje takim me besimtaret mysliman te fshati Flet. Myftiu Gezim Kopani u foli te pranishemve mbi vlerat e agjerimit dhe te Kur’ani i cili filloj te zbres ne naten e madhe te Kadrit. Ne fund te takimit Myftinia Puke shperndau […]

Shtrohet ne xhamin e Pukes iftar per famijet e kesaj xhamije

Shtrohet ne xhamin e Pukes iftar per famijet e kesaj xhamije

Me date 24 maj 2018 ne xhamin e qytetit te Pukes u shtrua nje iftare per femijet e kesaj xhamie dhe nje pjese te nxenesve te Mejtepit te Pukes. Ky iftar u organizua nga Erjola Kopani , ndersa iftari u mundesua nga xhemati i kesaj xhamie Manushaqe Lluka. Ne kete kuader Myftinia Puke duke shikuar […]

Nga faljet e namazit te teravis ne xhamin e qytetit te Pukes

Nga faljet e namazit te teravis ne xhamin e qytetit te Pukes

Nga falja e namazit te Teravive ne xhamin e qytetit te Pukes. Imam ne kete namaz bejne Myftiu Gezim Kopani dhe Beser Sokoli. Puke , maj 2018 Share

Shtrohet iftari i pare ne qytetin e Pukes

Shtrohet iftari i pare ne qytetin e Pukes

Myftinia Puke me mbeshtetjen e shoqates “Yadimeli” ka organizuar shtrimin e nje iftari ne qytetin e Pukes. Ne iftar mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani , perfaqesuesi i shoqates Abduallah Xhengiz Bajram etj. Ne fillim te iftarit, Myftiu i Pukes Gezim Kopani falenderoj shoqaten Yardimeli per mundesimin e ketij iftari. Nederok Myftiu ftoj besimtaret […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takimin me besimtaret e fshatit Kabash

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvillon takimin me besimtaret e fshatit Kabash

Ne kuader te muajit te bekuar te Ramazanit Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka zhvilluar ne fshatin Kabash nje takim me besimtaret mysliman te ketij fshati. Ne fajlen e tij Myftiu Gezim Kopani foli mbi vlerat e muajit te bekuar te Ramazanit. Punet e mira qe kryren ne muajin e bekuar te Ramazanit ka shperblime shume […]

Mejtepet e Myftinisë Pukë dhe Roli i tyre 1523-2017

Mejtepet e Myftinisë Pukë dhe Roli i tyre Nga; Gezim Kopani , Myfti i Pukës Abstrakt Hyrja e besimit islam ne rrethin e Pukës (1523), ku pasardhësit e Princ Progon Dukagjini u konvertuan në besimin mysliman duke filluar nga Mustaf Pasha. Në vitin 1947 u vëndos Kajmekami në Pukë (vendi ku sot quhet Koder Hani), dhe më pas u ndërtua xhamia […]