Home » Archives by category » Lajme

Myftinia Puke ka pergatitur nje cikel emisionesh ne kuader te muajit Ramazan 2021

Myftinia Puke ka pergatitur nje cikel emisionesh ne kuader te muajit Ramazan 2021

Gjate muajit Ramazan 2021, Myftinia Puke do publikoj disa emisione te pergatitur enkas per muajin e bekuar te Ramazanit 2021. Ne keto emisione do trajtohen tema si: Adhurimi ndaj Allahut , Namazi, Agjerimi, Sadakaja etj. Po ashtu do trajtohen dhe tema si: Historia e besimit islame ne rrethitn e Pukes (xhamit, hoxhallaret, mejtepet…) , harmonia […]

Qëndrimi i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë për zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Qëndrimi i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë për zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Qëndrimi i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë për zgjedhjet e 25 prillit 2021. Të dashur qytetarë, urojmë që të keni një agjërim të lehtë dhe të pranuar te Zoti i Gjithësisë! Ne gjendemi në Muajin më të rëndësishëm të vitit, Muajin e Bekuar të Ramazanit, muaji i pastrimit, faljes, mëshirës dhe begatisë së pafundme Hyjnore. Motra […]

PRAG RAMAZAN 2021 – Takim pune me myftinjtë

PRAG RAMAZAN 2021 – Takim pune me myftinjtë

Në kuadër të fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, drejtuesit më të lartë të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, në datat 6-7 prill 2021, zhvilluan takime pune me të gjithë myftinjtë e Shqipërisë.Mbarëvajtja dhe koordinimi i aktiviteteve përgjatë muajit të Ramazanit, çështja e organizimit dhe shumë të tjera ishin qëllimi i këtyre takimeve.-Ramazani është muaji […]

Ka nderruar jete hoxha H.Fejzi Zaganjori

Ka nderruar jete hoxha H.Fejzi Zaganjori

Te Allahut jemi dhe te Ai do te kthehemi! Me date 8 prill 2021 hoxha i nderuar i xhamis se Rusit – Shkoder Haxhi Fejzi Zaganjori ka nderruar jete. Ai ka sherbyer si imam ne xhamin e Rusit, Sekretar i Keshillit te Myftinise Shkoder aktivist dhe pajtimtar kembetar. Pas viteve 1990 ai ka qen disa […]

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, “JETA E SAHABËVE”

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, “JETA E SAHABËVE”

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, libri prej dy vëllimesh me titull: “JETA E SAHABËVE” Rëndësia e sahabëve, në fenë Islame, është jashtëzakonisht e madhe, sepse ata kanë përcjellë në detaje me mijëra situata, kanë ndikuar shumë në përcjelljen e fjalëve, sjelljeve, këshillave, sugjerimeve, ndalimeve ose shpjegimeve, të cilat i ka bërë […]

KMSH hap Muze Islam ne xhamin e Palortos – Gjirokaster

KMSH hap Muze Islam ne xhamin e Palortos – Gjirokaster

Komuniteti Mysliman i Shqiperise ka ngritur per here te pare Muze Islam. Behet fjale per Muzeun Islam i ngritur tashme ne Xhamin e Palortos qe ndodhet ne qytetin e Gjirokastres. Pervec vleras qe mbart kjo xhami e cila eshte ne liste eTrashegimise Kulturore i shtohet dhe Muzeu Islam i cili do jete atrakson turistik jo […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mesazh urimi me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mesazh urimi me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor

Me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor 2020-2021 Myftiu i Pukes Gezim Kopani nepermjet nje mesazhi ka uruar nxenesit dhe stafin pedagogjik si me poshte vijon: “Te dashur nxenes ! Kam kenaqesin tju uroj vitin e ri shkollor i cili ne krahasim me vitet e tjera eshte i vecante, por lus Allahu xh.sh. tju […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani ben dua per personat qe kan vdekur nga covid-19

Myftiu i Pukes Gezim Kopani ben dua per personat qe kan vdekur nga covid-19

Gjate ceremonise se Kurban Bajramit ne xhamin e qytetit te Pukes , Myftiu Gezim Kopani ka bere dua per personat qe kan vdekur nga covid-19 ,nderkoh sebashku me xhematin u kendua nga nje El Fatiha. Share

Me qellim festimin e Kurban Bajramit , Myftinia Puke ndihmon disa familje ne nevoj

Me qellim festimin e Kurban Bajramit , Myftinia Puke ndihmon disa familje ne nevoj

Ne prag te festes se Kurban Bajramit, Myftiu i Pukes Gezim Kopani shperndau ushqime per disa familje ne nevoj. Kjo ndihme u be e mundur nga nje qytetar nga Gjermania e cila kur ka mesuar per perpjekjet e Myftiut te Pukes Gezim Kopani ne ndihme te familjeve ne nevoj, ka vendosur qe ne prag te […]

Xhamia Qerret zbukurohet me kaligrafin islame

Xhamia Qerret zbukurohet me kaligrafin islame

Ne prag te festes se Kurban Bajramit zbukurohet xhamia e fshatit Qerret. Pervec dekorit kaligrafia ka te shkruar siper mihrabit ajtetin 144 te sures El Bekare, ndersa ne ansorent e mihrabit eshte shkruar shehadeti. Siper eshte shkruar Allah xhele xhelal dhe Muhamamed alejhis selam, ne dy faqet e mureve ansot ka te shkruar Uthman r.a., […]

Page 1 of 22123Next ›Last »