Njoftim; Neser 24 maj 2020 eshte festa e Fiter Bajramit

Qabe

NJOFTIM
🕋Myftinia Puke njofton besimtaret mysliman se neser date 23 maj 2020 eshte nata e madhe e Fiter Bajramit. Ndersa diten e diele date 24 maj 2020 eshte dita e pare e festes se Fiter Bajramit. Besimtaret duhet te respektojne protokollin e percaktuar nga Komuniteti Mysliman i Shqiperise.
Besimtaret duhet te jene ne xhami qe ne oren 05:45 ndersa namazi i Fiter Bajtamit do te falet ne oren 06:00.
Namazi ne qytetin e Pukes do drejtohet nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani ndersa ne fshatin Qerret nga imam Erjon Laçi , ne xhamin Iballe imam Beser Sokoli.
📌VEMENDJE! U rikujtojme besimtareve, ne veçanti xhamatit te xhamise Puke se duhet te marrin me vete sexhade kjo e diktuar nga covid-19 per krijimin e distances per te cilen do te duhet tapet dhe ne oborrin e xhamis Puke, por xhamia e ka te pamundur prandaj merrni me vete sexhade.
🕋Myftinia Puke ju uron Gezuar festen e Fiter Bajramit!

Leave a Reply

LINDJA E PROFETIT, PIKË KYÇE NË HISTORINË E NJERËZIMIT

Për këtë vit, tetori i datës 28 shënon lindjen e bekuar, lindjen e vulës së profetëve, Hz. Muhamed (s.a.s.). Të gjithë kombet e popujt e ndryshëm, sipas rastit e vendit, festojnë ditëlindjen e njerëzve të tyre me zë, të dalluar për vepra trimërie, bamirësie, letrare, filozofike e shkencore, duke i shërbyer jo vetëm kombeve përkatëse, […]