Home » Archives by category » Aktualitet (Page 2)

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloi nje takim me Ambasadorin e Kuvajtit ne Shqiperi

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloi nje takim me Ambasadorin e Kuvajtit ne Shqiperi

Me date; 24.07.2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka zhvilluar nje takim me Ambasadorin e Ambasades se Kuvajtit ne Shqiperi Fayez Mishari Al Jassim. Me kete rast Myftiu Gezim Kopani falenderoj Ambasadorin e Kuvajtit ne Shqiperi per ndihme qe populli Kuvajtian i ka dhene Myftinise Puke. Burimi: http://gezimkopani.com/2019/07/25/takim-me-ambasadorin-e-kuvajtit-ne-shqiperi/ Share

Prezantohet imami i ri ne xhamin e fshatit Qerret

Prezantohet imami i ri ne xhamin e fshatit Qerret

Sot 12.07.2019, Myftinia Puke ka prezantuar Shermando Musteqja si imamit ne xhamin e fshatit Qerret – Puke. Kete detyre imami do ta kryer per nje kohe te caktuar e cila eshte bere e ditur gjate prezantimit para xhematit. Imam Shermando Musteqja ka ndjekur studimet ne qytetin e Stambollit dhe me pas ka sherbyer si imam ne qytetin […]

Njoftim: Se shpejti do nis puna per rindertimin e xhamise Koder Hani Puke

Njoftim: Se shpejti do nis puna per rindertimin e xhamise Koder Hani Puke

  Njoftim Es -selamu alejkum! (Paqja dhe Miresit e Zotit qofshin mbi ju!) Myftinia Puke njofton se eshte nxjerr Leja e Ndertimit te xhamise se vjeter Koder Hani Puke. Sipas kontrates se Komunitetit Mysliman te Shqiperise dhe Fondacionit “Miresia” me lejen e Allahut nisja e punimeve do filloje seshpejti. Ditet ne vijim , apo diten […]

Mbledhje ne xhamin e fshatit Iballe

Mbledhje ne xhamin e fshatit Iballe

Ne kuader te zgjedhjeve per anetare te Keshillit te xhamive, Myftinia Puke organizoj ne xhamin e fshatit Iballe mbledhjen per zgjedhjet e anetareve te ri te Keshillit te xhamise se fshatit Iballe. Keshilli i xhamise zgjidhet nje here ne kater vite dhe eshte organ vullnetar dhe qe ndihmon imamin (aty ku ka), muezin apo kujdestarin […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim ne qendres islame Dai Gjermani

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim ne qendres islame Dai Gjermani

Myftiu i Pukes Gezim Kopani gjate nje vizite personale ne shtetin Gjermani, ka zhvilluar nje takim me drejtuesit e qendres Islame Shqiptare DAI Manhejm nga ku u prit nga kreun i kesaj qendre Amir Abdiu. Myftiu Gezim Kopani uroj drejtuesit e kesaj qendre per shembullin e dhene ne ruajtjen e besimit duke ndertuar kete qender […]

Drejtues te institucioneve , vizite urimi me rastin e Bajramit ne Myftinin e Pukes

Drejtues te institucioneve , vizite urimi me rastin e Bajramit ne Myftinin e Pukes

Me rastin e festes se Fiter Bajramit drejtues te institucioneve vendore te rrethit te Pukes kan zhvilluar vizite ne Myftinine e Pukes per te percjellur mesazhet e urimit me rastin e kesaj feste. Te paret qe uruan ishin perfaqesuesit e Famullise Puke te kryesuar nga Dod Boci i cili percolli urimet ne emer te Kishes […]

Me madheshti festohet Fiter Bajrami ne qytetin e Pukes

Me madheshti festohet Fiter Bajrami ne qytetin e Pukes

Qe ne oret e para te mengjesit dhjetra besimtare i jane drejtuar xhamise se qytetit te Pukes per faljen e namazit te Fiter Bajramit. Ceremonia zyrtare ka filluar qe here me faljen e namazit te sabahut per te vazhduar me pas me programin e festes se Fiter Bajramit. Ceremonia u drejtuar nga Myftiu i Pukes […]

Falet namazi i Fiter Bajramit ne fshatin Qerret

Falet namazi i Fiter Bajramit ne fshatin Qerret

Qe ne oret e para te mengjesit besimtaret mysliman te fshatit Qerret i jane drejtuar xhamis se fshatit per te falur namazin e Fiter Bajramit. Ceremonia zyrtare dhe falja e namazit te Fiter Bajramit u drejtua nga imam Erjon Laçi i cili nder te tjera tha: “Lam pas nje muaj te bekuar duke shpresuar ne […]

Mesazh urimi i Myftiut te Pukes Gezim Kopani me rastin e Fiter Bajramit

Mesazh urimi i Myftiut te Pukes Gezim Kopani me rastin e Fiter Bajramit

Bismilahir Rahmanir Rahim! Ne emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit! Te nderuar besimtare mysliman te rrethit Puke! Es selamu Alejkum! Ne keto çaste te fundit te muajit Ramazan, si dhe ne kete nate te Bajramit, kam kenaqesin te uroj besimtaret mysliman te rrethit Puke e me gjere; Per hajer festen e Fiter Bajramit! Per nje muaj […]

Ne kuader te muajit ramazan ndihmohen disa familje ne fshatin Kryezi

Ne kuader te muajit ramazan ndihmohen disa familje ne fshatin Kryezi

Ne kuader te muajit Ramazan Myftinia Puke me mbeshtetjen e Fondacionit Miresia u ka ardhur ne ndihme disa familjeve ne fshatin Kryezi. Ne kete shperndarje mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani aktivist te Myftinise dhe Antari i Keshillit te Myftinise Puke Mustaf Arifaj. Myftiu i Pukes Gezim Kopani pasi falenderoj Fondacionin Mireisa per mbeshtetjen […]

Shperndahet mish i kurban per dhjetra familjeve ne nevoj

Me rastin e Kurban Bajramit 2019, Myftinia Puke me mbeshtetjen e shoqatave islame dhe jo vetem shperndau mish kurbani per dhjetra familje ne rrethin e Pukes. Shperndarja e mishit te kurbani u be ne gjithe rrethin e Pukes. Organizimi i shperndarjes u be ne bashkepunim mes grupit te punes ngritur per kete rast nga Myftinia […]