Home » Entries posted by Myftinia Puke (Page 2)
Stories written by Myftinia

Njoftim: Me 21 gusht 2018 eshte dita e pare e Kurban Bajramit

Njoftim: Me 21 gusht 2018 eshte dita e pare e Kurban Bajramit

Myftinia Puke njofton te gjithe besimtaret mysliman te rrethit Pukes se me date 21 gusht 2018 eshte dita e pare e Kurban Bajramit. Kjo fest quhet keshtu pasi myslimanet qe kan mundesi pas faljes se namazit te Bajramit bejne kurbane per hir te Allahut xh.sh.  Namazi i Kurban Bajramit falet ne oren 07:00, por besimtaret […]

Mejtepet e Myftinisë Pukë dhe Roli i tyre 1523-2017

Mejtepet e Myftinisë Pukë dhe Roli i tyre 1523-2017

Mejtepet e Myftinisë Pukë dhe Roli i tyre Nga; Gezim Kopani , Myfti i Pukës Abstrakt Hyrja e besimit islam ne rrethin e Pukës (1523), ku pasardhësit e Princ Progon Dukagjini u konvertuan në besimin mysliman duke filluar nga Mustaf Pasha. Në vitin 1947 u vëndos Kajmekami në Pukë (vendi ku sot quhet Koder Hani), dhe më pas u ndërtua xhamia […]

Perfundon me sukses ndertimi minares se xhamise Iballe

Perfundon me sukses ndertimi minares se xhamise Iballe

Ka perfunduar me sukses ndertimi i minares se xhamise se fshatit Iballe.  Punimet e ndertimi te minares se xhamise se fshatit Iballe nisen gjate muaji prill 2018 dhe perfundoj ne muajin qershor 2018. Minarja eshte e gjate 20 m. Nderkoh keto dite do filloj puna per ndriçimin dhe vendosjen e sistemit audio. Rindertimi i xhamise se […]

Fuksionaret zyrtare te rrethit Puke percjellin mesazhe urimi pran Myftinise Puke

Fuksionaret zyrtare te rrethit Puke percjellin mesazhe urimi pran Myftinise Puke

Pas ceremonis se Fiter Bajramit drejtues te institucioneve te rrethit Puke zhvilluan vizite ne Myftinine e Puke per te uruar festen e Fiter Bajramit. Te paret qe uruan ishte Famullitari i Kishtes Katolike Puke Givani Fiocchi i cili u prit nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani. Me kete rast Famullitari uron festen e Fiter Bajramit […]

Lutja e bere sot nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani me rastin e Fiter Bajramit

Lutja e bere sot nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani me rastin e Fiter Bajramit

LUTJA E BERE SOT 15 QERSHOR 2018 NGA MYFTIU I PUKES GEZIM KOPANI ME RASTIN E FESTES SE FITER BAJRAMIT O Allah! Ne kete dite te madhe, te jemi drejtuar Madheshtise tende. Na fal gjynahet tona! Na prano agjerimin tone! O Allah ! Na prano namazet dhe lutjet tona! O Allah ! Na prani namazet […]

Falet Fiter Bajrami ne rrethin e Pukes

Falet Fiter Bajrami ne rrethin e Pukes

Qe ne oret e para te mengjesit qindra besimtare mysliman te rrethit te Pukes i jane drejtuar xhamive per te kryer faljen e namazit te Fiter Bajramit. Ceremonia kryesore u zhvillua ne xhamin e qytetit te Pukes ku Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka drejtuar ceremonin e Fiter Bajramit. Ne fjalen e tij Myftiu Gezim […]

Mesazh urimi i Myftiut te Pukes me rastin e Fiter Bajramit

Mesazh urimi i Myftiut te Pukes me rastin e Fiter Bajramit

MESAZH URIMI I MYFTIUT TE PUKES ME RASTIN E FITER BAJRAMIT 2018 Bismilahir Rahmanir Rahim ! Te nderuar mysliman te rrethit Puke ! Falenderimet jane per Allahun xh.sh. i Cili na mundesoi te kalojme nje muaj te begate, muajin e Ramazanit ! Ky muaj solli tek zemrat e myslimaneve gezim, lumturi dhe ndjenjen e solidaritetit […]

Momente nga shtrimet e iftareve, ramazan 2018 (video)

Momente nga iftaret e shtruar gjate muajit Ramazan 2018 Share

Ndihma sociale qe Myftinia Puke ka shperndar ne kuader te muajit Ramazan 2018

Ndihma sociale qe Myftinia Puke ka shperndar ne kuader te muajit Ramazan 2018

Projekti i ndihmes sociale shperndare gjate muajit Ramazan 2018 Share

Mbeshtetje sociale ne kuader te muajit Ramazan 7

Mbeshtetje sociale ne kuader te muajit Ramazan 7

Myftinia Puke me mbeshtetjen e Fondacionit Islamic Relief ka organizuar ne kuader te muajit ramazan shperndarjen e disa pakove me ushqime ne Puke dhe fshatin Qerret. Ashtu si heret e tjera edhe ne kete shperndarje mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani si dhe perfaqesuesi i Fondacionit Islamic Relief Besimir Mataj. Myftiu i Pukes Gezim Kopani falenderoj fondacionin Islamic […]

Fillon sezoni i ri mesimor islam ne Mejtepet e rrethit Puke

Me fillimin e vitit te ri shkollor, Myftinia Puke ka riorganizuar sezonin e ri mesimore ne Mejtepeve ne rrethin e Pukes 2018-2019. Mejtepet u rihapen ne Puke, Fushe Arrez, Qerret, Rrape dhe Iballe. Ne sezonin e ri mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili u ba pjese e mesimdhenjes  ne Qerret, Rrape dhe Fushe Arrez. […]