Myftiu Gezim Kopani uron besimtaret me rastin e Fiter Bajramit

Ne emrin e Allahut,Meshiruesit, Meshirebersit!

Myftiu i Pukes Gezim Kopani
Myftiu i Pukes
Gezim Kopani

Falenderimi i takon Allahut xh.sh krijuesit dhe sunduesit te gjithçkaje. Vetem Allahun e falenderojme dhe vetem nga Ai ndihme falje dhe mbeshtetje duhet te kerkojme.

“Te nderuar besimtar mysliman!

Siç e shikoni tashme, te gjithe besimtaret kan mbyllur muajin e madhenueshem te Ramaznit, te cilen Allahu xh.sh i ka dhene nje rahmet, nje freski te veçante per te gjithe agjeruesit. Ne kete nate te Fiter Bajramit uroj te gjithe besimtaret mysliman qe Allahu xh.sh ti kete pranuar agjerimet e tyre, lutjet, duat e tyre dhe te gjitha veprat e hajrit qe kan bere ne kete muajt te shejte, duke uruar qe Ramazanit tjeter dhe viti ne vazhdim te jete i begate dhe me rahmet per te gjithe familjet pukjane.

Me kete rast duke qenese se eshte edhe nata e Fiter Bajramit uroj te gjithe besimtaret mysliman ta gezoni kete feste te shejte siç ka thene edhe Profeti Muhammedi a.s. “Festa e Fiter Bajramit dhe e Kurban Bajramit eshte feste per tu gezuar te gjitha familjet i madh dhe i vogel.” Uroj qe kjo feste e Fiter Bajramit ti gjej te gjithe besimtaret e rrethit te Pukes me gezim, shendet dhe me lumturi duke ju uruar atyre nje Bajram te mbare, te gezuar dhe te lumtur ne familjet, zemrat dhe shpirtrat e tyre per mbare myslimanet e rrethit te Pukes. Edhe nje here gezuar festen e Fiter Bajramit , Bajramit te madh te gjithe besimtareve!”

 

Gezim Kopani

Myftiu i rrethit te Pukes 

 

28.07.2014

Leave a Reply