Haki Adem Selmani, Myezini i pare i xhamise se re Puke

Haki Adem Selmani Myezini i i pare i Xhamise Puke se re Puke.
Haki Adem Selmani
Myezini i i pare i Xhamise Puke se re Puke.

Haki Adem Selmani lindi ne Zezaj te Pukes ne vitin 1929. Ai vinte nga nje familje me tradita patriotike dhe arsimdashese. E filloi punen qe ne rnoshe te re, si mesues. Pasioni i tij per profesionin u shkri me deshiren per t’u arsimuar dhe kualifikuar. Ai vazhdoi dhe perfundoi shume kurse kualifikimi dhe aftestimi, duke ngritur shkallen e njohurive dhe te aftesive ne nivele te lavderueshrne. Sherbeu ne mjaft fshatra te thelia, si Berishe, Kryezi, Micoj, Qerret, Koman, Mezi e Bushat.

Pas vitit 1993 Haki Ademi sebashku me vellan e tij Bek Ademi u aktivizuan prane Myftinise se rrethit te Pukes. Ne vitin 1994 Myftiu i asaj kohe H.Elez Hoxha e emron Haki Ademin mesues te disa kurseve islame. Keto kurse fillimisht u hapet tek godina ish-pallati i partise. Ne kete kurs u regjistruan shume djem dhe vajza. Mesues Haki Ademi nxenesve ua mesoj sure dhe shume ilahi te cilat kendoheshin per Mevlud, ne muajin Ramazan si dhe ne festen e fiter Bajramit dhe kurban Bajramit.

Duke shikuar angazhimin e Haki Ademit , Myftiu H.Elez Hoxha  ne vitin 1996 e emron Haki Adem Selmanin Myezin te Xhamise re te qytetit te Pukes.

 

Materiali eshte ne punim

 

Pergatiti: Gezim Kopani

 

________________________________________________________________

Komente

Adem Ademi inna lilahi we inna ilejha ragjiun-Ishte iniciator ,bashkepuntor kembengules ne aktivitete fetare.Falte namazin ,agjeronte dhe mendonte kur do t viuj kysmeti te shkoi ne haxh.nuk dinte te hidherohej per te madhin zor.Kam pas fatin qe kur ishte i shtrir ne spiatl ne Tiran te takohesha me te.Ai kishte telashe me smundjen un kisha telash te dynjallukut te luftes ne kosov.Por patem koh me u pershendet e me u qmall si dy miq.Ishte i pari qe hapi deren per mua me 22 dhjetor 1992.Kur pregatisnim grupin e korit te ilahive ai merrte nje flet peme dhe i binte si bilbilit.O zot njerzit e mdhenje sa shpejt shkojn.Le te jet nen mshiren e te madhit All llah.

Leave a Reply