Home » Archives by category » Lajme (Page 21)

Nata e Miraxhit ne Xhamin e qytetit te Pukes.

Nata e Miraxhit ne Xhamin e qytetit te Pukes.

Gjate dites se sotme Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka zhvilluar nje bisede fetare me xhematin e Xhamise Puke me rastin e nates se Miraxhit.  Kjo bisede u zhvillua pas namazit te ikindise ku moren pjese dhjetra besimtare mysliman. Myftiu pasi predikoi mbi vlerat e muajit Shaban dhe te nates se Miraxhit u pergjigj pyetjeve […]

Olimpiada I SWEEP 2013, medresistët e Tiranës fitojnë medalje të artë në SHBA

Olimpiada I SWEEP 2013, medresistët e Tiranës fitojnë medalje të artë në SHBA

Shqipëria, e para mes 70 vendeve pjesëmarrëse Nxënësit e Medresesë së Tiranës, Enes Hyka dhe Mehmet Demirxhan janë dy “shkencëtarët” shqiptarë që kanë fituar çmimin e parë në Olimpiadën Ndërkombëtare “I SWEEP 2013”, në fushën e projekteve inxhinierike e mjedisore për energji botërore të qëndrueshme, të organizuar në datat 8-13 maj në Hjuston (Teksas) të […]

KMSH organizon olimpiadën e lëndëve fetare

KMSH organizon olimpiadën e lëndëve fetare

Më datë 16.05.2013 në Medresenë e Tiranës u zhvillua olimpiada e lëndëve fetare të organizuar nga Komunitetit Mysliman i Shqipërisë (Drejtoria e Arsimit), ku morën pjesë 154 nxënës nga të gjithë medresetë e vendit. Olimpiada përfshinte konkurset në lëndën e Kur`anit, Besimit, Fikhut dhe Arabishtes. Konkursi i Kur`anit u zhvillua në katër kategori, ku nxënësit […]

Këtu do shikoni fotografi të aktiviteteve që zhvillon Myftinia e rrethit Pukë (Kliko ketu)

Këtu do shikoni fotografi të aktiviteteve që zhvillon Myftinia e rrethit Pukë (Kliko ketu)

Këtu do shikoni fotografi të aktiviteteve që zhvillon Myftinia e rrethit Pukë       Gjate promovimit te librit “Shaban Rexhe Ahemti, Njeriu i puneve te mira” 27 nentor 2013     Gjate promovimit te librit “Shaban Rexhe Ahemti, Njeriu i puneve te mira” 27 nentor 2013         Myftiu i Pukes Gezim […]

Australi: Gjenden monedha arabe që mund të ndryshojnë historinë e vendit

Australi: Gjenden monedha arabe që mund të ndryshojnë historinë e vendit

Pesë monedhat e bakrit të gjetura në pjesën veriore të Australisë mund të ndryshojnë plotësisht historinë e këtij vendi, për shkak se datojnë që nga viti 900, ndërsa konsiderohen se origjinën e kanë nga Afrika. Historia e shkruar australiane daton nga viti 1606, kur në truallin e saj zbarkuan hulumtuesit holandez. Shkencëtarët e Universitetit në […]

Kryeministri Berisha takon krerët myslimanë të Ballkanit

Kryeministri Berisha takon krerët myslimanë të Ballkanit

Berisha: “Nuk janë besimet që i vendosin njerëzit kundra njëri-tjetrit, por politikat që i përdorin si pretekst besimet” Kryeministri Sali Berisha priti sot kryetarët e Bashkësive Islame të Ballkanit. Pasi i uroi mirëseardhjen dhe suksese në konferencën e 6-të të tyre që filloi sot në Tirane, Kryeministri Berisha theksoi rëndësinë e madhe të dialogut me […]

Universiteti Beder organizon Konferencën e Dytë Ndërkombëtare në Shkencat Human me temë “Kriza dhe Spritualiteti”

Universiteti Beder organizon Konferencën e Dytë Ndërkombëtare në Shkencat Human me temë “Kriza dhe Spritualiteti”

Fakulteti i Shkencave Humane në Universitetin Hëna e Plotë-Bedër në bashkëpunim me Universitetin “ Fatih” në Turqi, organizuan Konferencën e Dytë Ndërkombëtare në Shkencat Human me temë “Kriza dhe Spritualiteti”. Në konferencë morën pjesë studiues dhe akademikë nga Shqipëria, Italia, SHBA, Kosova, Maqedonia, Turqia, Bosnjë Hercegovina dhe vende të tjera të cilët referuan që lidhen […]

Medreseja e Tiranës zë vendin e parë në olimpiadën ndërkombëtare I-SWEEP 2013

Medreseja e Tiranës zë vendin e parë në olimpiadën ndërkombëtare I-SWEEP 2013

Medresistët e Tiranës kanë fituar çmimin e parë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Projekteve Inxhinierike e Mjedisore për energji botërore të qëndrueshme (I-SWEEP 2013) që u zhvillua në Houston Texas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në datat 8-13 maj 2013. Në këtë Olimpiadë Medreseja “H. Mahmud Dashi” u paraqit në kategorinë mjedisore me projektin “Reduktimi i radiacionit dhe […]

Njoftim: Neser eshte nata e pare e mire “Regaib”

Njoftim: Neser eshte nata e pare e mire  “Regaib”

Myftinia e rrethit Puke njofton te gjithe besimtaret mysliman se neser date 16 maj 2013 eshte nata e pare e mire nata “Regaib”. Njoftojme se syfyri behet ne oren : 03:21 ndersa iftari behet ne oren 20:00 Me rastin e kesaj nate Myftinia Puke ne oren 20:20 do transmetoj ne Puka Televizion emision fetar “Fjale […]

Kan filluar regjistrimet ne Medresen “Haxhi Sheh Shamia” Shkoder

Kan filluar regjistrimet ne Medresen “Haxhi Sheh Shamia” Shkoder

Medreseja ” Haxhi Sheh Shamia ” njofton se kane filluar regjstrimet per konkursin e pranimit ne kete shkolle per vitin shkollor 2013-2014. Aplikimet behen c’do dite prane sekretarive perkatese Per informacione te metejshme mund te kontaktoni ne numerat e shenuar ne broshure. Share

Falet namazi i Kurban Bajrami ne qytetin e Pukes

Eshte kryer falja e namazit te Kurban Bajramit ne qytetin e Pukes. Falja e namazit u krye duke respektuar rreguallat protokllora te ceremonise se Kurban Bajramit por dhe te rregullave te diktuar nga covid-19. Ritet fetare u drejtuar nga imami i xhamise Beser Sokoli dhe Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili nder te tjera […]