Home » Archives by category » Lajme (Page 2)

Myftiu i Pukes priti ne takim nje perfaqesues te Fondit Shqiptare te Zhvillimit

Myftiu i Pukes priti ne takim nje perfaqesues te Fondit Shqiptare te Zhvillimit

Gjate dites se sotme, 28.05.2019 Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne nje takim Xhem Neçi menaxheri i kontrates se projektit “Rikualifikimi Urban ne Qytetin e Pukes” ku nje pjese e ketij projekti kalon nga xhamia e re e qytetit Puke. Myftiu i Pukes Gezim Kopani pasi falenderoj perfaqesuesin e Fondit Shqiptar i Zhvillimit i […]

Fjala pershendetese e Zv/Sekretarit te BIK-uk gjate iftarit ne qytetin e Pukes

Fjala pershendetese e Zv/Sekretarit te BIK-uk gjate iftarit ne qytetin e Pukes

Fjala pershendetese e  Zv/Sekretari i Bashkesise Islame te Kosoves Rexhep Luma i cili ne fjalen e tij tha: “I nderuar Myfti i Pukes Gezim Kopani! Te nderuar te pranishem, zonja dhe zoteri ne kete iftar te perbashket te shtruar nga Myftinia Puke e qe eshte mbeshtetur nga Kryesia e Bashkesise Islame te Republikes se Kosoves. […]

Pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj

Pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj

Sot 12 prill 2019 pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj ne fshatin Qerret. Ndalesa e Myftiut ishte ne dy shtepi ne te cilat jetonin nena te vetmuara. Sikur te mos mjaftonte vetmia, ata luftonin me kushtet e veshtira te baneses plus kesaj dhe pamundesis per ushqime. Gjate vizites […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke

Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke

Sot 29 mars 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke z.Gjon Gjonaj. Takimi u zhvillua me kerkes te kreut te Bashkise Puke mbi nje projekt qe Bashkia Puke ka dhe i cili ka prekur nje pjese te hapsires se tokes se xhamise se qytetit Puke. Ne takim kreu i […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim me rinin e Mejtepit Fushe Arrez

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim me rinin e Mejtepit Fushe Arrez

Diten e shtune 24 mars 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani pas nje ore mesimi islam ne Mejtepin e Fushe Arrezit zhvilloj nje bisede me rinin e ketij Mejtepi. Ne fjalen e tij Myftiu Gezim Kopani i cilesoj ato si rreze drite jo vetem per qytetin e Fushe Arrezit por edhe me gjere. Gjate fjales […]

Bujar Spahiu zgjidhet Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Bujar Spahiu zgjidhet Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Këshilli i Përgjithshëm i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë zhvilloi sot mbledhjen e tij të zakonshme për zgjedhjen e kryetarit të ri të institucionit. Pas votimit të myftinjve të rretheve, anëtarëve të kryesisë së KMSH-së dhe anëtareve të Këshillit të Përgjithshem, z. Bujar Spahiu u zgjodh Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë me një […]

Vjenë, Departamenti i Shkencave Islame, pjesë e Konferencës Ndërkombëtare të Teologjisë Islame në Europë

Vjenë, Departamenti i Shkencave Islame, pjesë e Konferencës Ndërkombëtare të Teologjisë Islame në Europë

Në datat 27-28 janar 2019 është mbajtur në Universitetin e Vjenës në Austri, Konferenca Ndërkombëtare e Departamenteve dhe Fakulteteve të Shkencave Islame, si dhe Instituteve Teologjike dhe Pedagogjike Islame të Europës “E ardhmja e teologjisë islame dhe e edukimit fetar në Evropë në fushën e tensioneve midis shkencës, politikës dhe shoqërisë”. Konferenca e iniciuar nga […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Me date 29 maj 2018, me ftese te Myftiut te Prizrenit Besim ef. Berisha , Myftiu i Pukes Gezim Kopani i shoqeruar nga disa antare te Keshillit te Myftinise Puke mori pjese ne iftarin tradicional te shtruar nga Bashkesia Islame e Prizrenit. Para iftarit Myftiu Gezim Kopani ishte i ftuar ne emisionin televiziv qe Bashkesia Islame […]

Autori Qazim Shehu boton librin monografi kushtuar ish-Myftiut Elez Hoxha

Autori Qazim Shehu boton librin monografi kushtuar ish-Myftiut Elez Hoxha

Autori i shum librave Qazim Shehu vjen para lexuesve te tij por ne vecanti lexuesve pukjane me librin me te ri, mografi kushtuar ish Myftiut te rrethit Puke haxhi Elez Hoxha me titull: “Elez Hoxha, Misionar i Perjetshem…” Autori i ketij libri pasi sjell gjenezen e familjes se ish Myftiut Haxhi Elez Hoxha sjell para […]

Myftiu i Pukes: Te pakten le te bejme lutje per te permbyturit ne Shkoder dhe 12 familjet ne Dardhe te Pukes

Myftiu i Pukes: Te pakten le te bejme lutje per te permbyturit ne Shkoder dhe 12 familjet ne Dardhe te Pukes

Ne hytben e xhumase te dites se sotme 23 mars 2018, Myftiu i Pukes Gezim Kopani eshte ndalur per pak caste mbi problemet qe po hasin dhjetra familje te permbytura nga uji ne Shkoder si dhe per dymbedhjet familjet ne Dardhe te Pukes. Nder te tjera Myftiu Gezim Kopani tha: “…Te gjithe ne duhet te vendosim veten […]

Shperndahet mish i kurban per dhjetra familjeve ne nevoj

Me rastin e Kurban Bajramit 2019, Myftinia Puke me mbeshtetjen e shoqatave islame dhe jo vetem shperndau mish kurbani per dhjetra familje ne rrethin e Pukes. Shperndarja e mishit te kurbani u be ne gjithe rrethin e Pukes. Organizimi i shperndarjes u be ne bashkepunim mes grupit te punes ngritur per kete rast nga Myftinia […]