Myftiu i Pukes zhvilloj nje takim me besimtaret ne fshatin Trun

t1

Ne kuader te nates se bekuar te Miraxhit e cila eshte me 2 prill 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim me besimtaret e fshatit Trun te Pukes.

Ne kete takim Myftiu foli mbi vleren e nates se bekuar te Miraxhit, mesazhet qe ajo percjell. Nder te tjera Myftiu Gezim Kopani tha: “Nata e bekuar e Miraxhit na sjell ne kujtese perjetimet dhe mesazhet e profetit Muhammed a.s. i cili na ka treguar se; banor te xhennetit jane ato te cilet adhurojne Allahut xh.sh, bejne pune te mira. Allahu xh.sh. eshte i gezuar me ate person i cili gjate gjithe jetes se tij largohet haramit. Cfare eshte harami? Haramet jane pijet alkolike, mishi i derrit, me i ra ne qaf tjerit, bixhozi, Po ashtu myslimani duhet ti largohet shirkut. Cfare eshte shirku?Kur dikush beson dhe i kerkon ndihme nje guri , apo nje vendi, por myslimani nuk i ben keto, pasi myslimani i kerkon ndihme vetem Allahut pasi sherues eshte vetem Allahu xh.sh. Eshte me shume rendesi qe keto gjera tju mesojme femijeve. Femijet jane shume te rendesishem, si tju vendosim ne zemer e shpirt si te thone shahadetin e te bejne pune te mira.” tha nder te tjera Myftiu i Pukes.

Ne fund te takimit , u shperndan disa literatura islame qe mesojne faljen e namazit etj.

Dt; 01.04.2019

20190401_181337 IMG-20190401-WA0002

Leave a Reply

Myftinia Puke zhvillon takim ne fshatin Qerret ne kuader te nates se bekuar Berat

Ne kuader te nates se bekuar Berat, sot 18 prill 2019 Myftinia Puke ka zhvilluar ne xhamin e fshatit Qerret nje takim me grat dhe vajzat e ketij fshati. Myftiu i Pukes Gezim Kopani i shoqeruar nga bashkeshortia e tij si dhe Forumi i Gruas Myslimane per fshatin Qerret. Takimin e pershendeti Myftiu i Pukes […]