Home » Archives by category » Lajme

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim me besimtaret ne fshatin Kabash

Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim me besimtaret ne fshatin Kabash

Ne prag te festes se Fiter Bajramit Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka zhvilluar nje takim me besimtaret mysliman te fshatit Kabash. Me kete rast Myftiu i Pukes Gezim Kopani tha: “Ndodhemi ne momentet e fundit te muajit ramazan. Momente qe per agjeruesin e ramazanit jane shume te rendesishme, jane momente shprese tek shperblimi i […]

Myftiu i Pukes priti ne takim nje perfaqesues te Fondit Shqiptare te Zhvillimit

Myftiu i Pukes priti ne takim nje perfaqesues te Fondit Shqiptare te Zhvillimit

Gjate dites se sotme, 28.05.2019 Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne nje takim Xhem Neçi menaxheri i kontrates se projektit “Rikualifikimi Urban ne Qytetin e Pukes” ku nje pjese e ketij projekti kalon nga xhamia e re e qytetit Puke. Myftiu i Pukes Gezim Kopani pasi falenderoj perfaqesuesin e Fondit Shqiptar i Zhvillimit i […]

Fjala pershendetese e Zv/Sekretarit te BIK-uk gjate iftarit ne qytetin e Pukes

Fjala pershendetese e Zv/Sekretarit te BIK-uk gjate iftarit ne qytetin e Pukes

Fjala pershendetese e  Zv/Sekretari i Bashkesise Islame te Kosoves Rexhep Luma i cili ne fjalen e tij tha: “I nderuar Myfti i Pukes Gezim Kopani! Te nderuar te pranishem, zonja dhe zoteri ne kete iftar te perbashket te shtruar nga Myftinia Puke e qe eshte mbeshtetur nga Kryesia e Bashkesise Islame te Republikes se Kosoves. […]

Pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj

Pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj

Sot 12 prill 2019 pas namazit te xhumas Myftiu i Pukes Gezim Kopani vizitoj dy familje ne nevoj ne fshatin Qerret. Ndalesa e Myftiut ishte ne dy shtepi ne te cilat jetonin nena te vetmuara. Sikur te mos mjaftonte vetmia, ata luftonin me kushtet e veshtira te baneses plus kesaj dhe pamundesis per ushqime. Gjate vizites […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke

Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke

Sot 29 mars 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani priti ne takim kreun e Bashkise Puke z.Gjon Gjonaj. Takimi u zhvillua me kerkes te kreut te Bashkise Puke mbi nje projekt qe Bashkia Puke ka dhe i cili ka prekur nje pjese te hapsires se tokes se xhamise se qytetit Puke. Ne takim kreu i […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim me rinin e Mejtepit Fushe Arrez

Myftiu i Pukes Gezim Kopani takim me rinin e Mejtepit Fushe Arrez

Diten e shtune 24 mars 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani pas nje ore mesimi islam ne Mejtepin e Fushe Arrezit zhvilloj nje bisede me rinin e ketij Mejtepi. Ne fjalen e tij Myftiu Gezim Kopani i cilesoj ato si rreze drite jo vetem per qytetin e Fushe Arrezit por edhe me gjere. Gjate fjales […]

Bujar Spahiu zgjidhet Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Bujar Spahiu zgjidhet Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Këshilli i Përgjithshëm i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë zhvilloi sot mbledhjen e tij të zakonshme për zgjedhjen e kryetarit të ri të institucionit. Pas votimit të myftinjve të rretheve, anëtarëve të kryesisë së KMSH-së dhe anëtareve të Këshillit të Përgjithshem, z. Bujar Spahiu u zgjodh Kryetari i ri i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë me një […]

Vjenë, Departamenti i Shkencave Islame, pjesë e Konferencës Ndërkombëtare të Teologjisë Islame në Europë

Vjenë, Departamenti i Shkencave Islame, pjesë e Konferencës Ndërkombëtare të Teologjisë Islame në Europë

Në datat 27-28 janar 2019 është mbajtur në Universitetin e Vjenës në Austri, Konferenca Ndërkombëtare e Departamenteve dhe Fakulteteve të Shkencave Islame, si dhe Instituteve Teologjike dhe Pedagogjike Islame të Europës “E ardhmja e teologjisë islame dhe e edukimit fetar në Evropë në fushën e tensioneve midis shkencës, politikës dhe shoqërisë”. Konferenca e iniciuar nga […]

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Myftiu i Pukes Gezim Kopani mori pjese ne iftarin tradicional i shtruar nga Myftinia Prizren

Me date 29 maj 2018, me ftese te Myftiut te Prizrenit Besim ef. Berisha , Myftiu i Pukes Gezim Kopani i shoqeruar nga disa antare te Keshillit te Myftinise Puke mori pjese ne iftarin tradicional te shtruar nga Bashkesia Islame e Prizrenit. Para iftarit Myftiu Gezim Kopani ishte i ftuar ne emisionin televiziv qe Bashkesia Islame […]

Autori Qazim Shehu boton librin monografi kushtuar ish-Myftiut Elez Hoxha

Autori Qazim Shehu boton librin monografi kushtuar ish-Myftiut Elez Hoxha

Autori i shum librave Qazim Shehu vjen para lexuesve te tij por ne vecanti lexuesve pukjane me librin me te ri, mografi kushtuar ish Myftiut te rrethit Puke haxhi Elez Hoxha me titull: “Elez Hoxha, Misionar i Perjetshem…” Autori i ketij libri pasi sjell gjenezen e familjes se ish Myftiut Haxhi Elez Hoxha sjell para […]

Page 1 of 20123Next ›Last »

Drejtues te institucioneve , vizite urimi me rastin e Bajramit ne Myftinin e Pukes

Me rastin e festes se Fiter Bajramit drejtues te institucioneve vendore te rrethit te Pukes kan zhvilluar vizite ne Myftinine e Pukes per te percjellur mesazhet e urimit me rastin e kesaj feste. Te paret qe uruan ishin perfaqesuesit e Famullise Puke te kryesuar nga Dod Boci i cili percolli urimet ne emer te Kishes […]